Jak ustrzec się błędów podczas wypełniania zaproszeń na chrzest i innych?
Wybór zbieżnego z gustem zaproszenia ślubnego bądź zaproszenia na chrzest, to nie koniec wyzwań, jakie stoją przed organizatorami uroczystości. Wiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że istotna jest nie tylko warstwa wizualna zaproszenia, ale także jego treść. I to z tym ostatnim elementem narzeczeni bądź rodzice, mają największy problem. Trudności bowiem czekają w momencie zapisywania dat, odmiany nazwisk gości czy rozmieszczenia treści. Jesteś ciekaw, jak ustrzec się najczęstszych błędów podczas wypełniania zaproszeń? Zapraszamy do zapoznania się z niniejszym artykułem.
Stosuj poprawny zapis daty i godziny na zaproszeniu ślubnym bądź na chrzest
Najbardziej popularną opcją i najlepiej czytelną, jest bez wątpienia zapis daty i godziny uroczystości w postaci cyfr. Istnieje jednak kilka istotnych zasad, których należy przestrzegać, aby informacje umieszczone w zaproszeniu ślubnym lub zaproszeniu na chrzest były czytelne, a przede wszystkim poprawne:
- Jeżeli uroczystość organizowana jest pomiędzy 1. a 9. dniem miesiąca, w jego zapisie pomija się zero, np. 5.08.2020;
- W zapisie miesiąca, jeżeli jest to miesiąc od stycznia do września, a więc od 1. do 9., wówczas zero zawsze musi poprzedzać cyfrę danego miesiąca, np. 3.06.2020;
- Jeżeli do wyrażenia miesiąca, będą zastosowane cyfry rzymskie, to w zapisie daty nie używa się kropek pomiędzy dniem, miesiącem oraz rokiem, np. 6 V 2020;
- Jeżeli miesiąc, w którym odbędzie się uroczystość, ma być zapisany słownie, należy pamiętać o jego poprawnej odmianie, np. 14 października 2020;
- Wyraz „rok” bądź jego skrót „r”, zapisuje się zawsze ze spacją, np. 4.07.2020 r.;
- Poprawna kolejność szyku w zapisie daty to: dzień, miesiąc, rok. Dodatkowo błędne jest oddzielanie cyfr innymi znakami niż kropka.
Pamiętaj o odmianie nazwisk w zaproszeniu
Zasada, o której wiele osób zapomina, a która jest niezwykle ważna. W języku polskim wszystkie nazwiska należy odmieniać zgodnie z zasadami językowymi. Jeżeli narzeczeni bądź rodzice mają problem z odmianą któregoś z nazwisk gości, najlepiej sprawdzić wątpliwość w Internecie bądź zapytać o prawidłową odmianę osobę, która nosi owe nazwisko.
Miej na uwadze używane skróty
Zaproszenia ślubne bądź zaproszenia na chrzest, są zazwyczaj niewielkim obszarem, na którym trzeba umieścić sporo treści. Aby tego dokonać organizatorzy uroczystości decydują się na używanie krótszych form, niektórych wyrazów. Taki jednak sposób może nastręczyć nie lada kłopotów, gdyż część skrótowców w języku polskim zapisuje się z kropką, a część z nich pozostawia się bez kropki. Jakie są zatem poprawne formy?
- Sformułowanie „pod wezwaniem”, skraca się do formy pw. , z kropką na końcu!
- Wyrażenie „Szanowni Państwo”, możemy zapisać w formie Sz.P. (z kropką po każdym znaku, ale nie oddzielając ich spacją) lub też Sz. Państwo (ze spacją);
- Zapis liczby mnogiej słowa „święty”, np. parafia pod wezwaniem św. Cyryla i Metodego, w poprawnej formie wyglądać będzie następująco: parafia pw. św. św. Cyryla i Metodego, a więc formułę „św.” zapisuje się dwukrotnie;
- Poprawny skrót od słowa „godzina” to zarówno godz., jak i g. W obu przypadkach pamiętać należy o kropce na końcu!
- Wyrazy „ulica” oraz „aleja”, skracamy następująco: ul. , al. W przypadku gdy aleja występuje w nazwie ulicy w liczbie mnogiej, wówczas piszemy ją dużą literą, np. Al. Jerozolimskie;
- Skracając wyrażenie „numer telefonu”, można zastosować formę: nr tel., należy jednak pamiętać, że kropkę stawiamy tylko po skrócie tel., a nie nr!
Unikaj niestosownych adnotacji w zaproszeniach i dbaj o czytelność zapisu
Jeżeli na ceremonię ślubu, przyjęcie weselne bądź chrzest organizatorzy chcą zaprosić tylko osoby dorosłe, to w zaproszeniu ślubnym lub zaproszeniu na chrzest, powinni umieścić jedynie personalia osób dorosłych. Nietaktowane jest dopisywanie adnotacji w stylu „Prosimy o niezabieranie ze sobą dzieci” lub „Uroczystość odbywa się bez udziału dzieci”.
Czytelność zapisu to również istotna kwestia, której nie można pominąć. Zalicza się tutaj dobór odpowiedniej czcionki, wygodnej do odczytania zapisu przez ludzi starszych bądź ze słabszych wzrokiem. Stosowanie zasad interpunkcyjnych i ortograficznych w zaproszeniu, to również kwestia niezwykle ważna, świadcząca o organizatorach wydarzenia. Pamiętać należy, że piękny projekt i poprawność zapisu to duet idealny każdego zaproszenia!
Zaproszenia Navi na każdą okazję
W ofercie Navi odnaleźć można całą gamą zaproszeń, na różnorodne uroczystości i ważne w życiu okazje. Jeżeli w obszarze Twoich potrzeb leży także inny rodzaj papeterii, zachęcamy do zapoznania się naszą bogatą ofertą! Zapewnij wyjątkowemu dniu, wyjątkową oprawę!